PROF&CARE M&M Transport Logistics Services M&M Transport Logistics Services SGGW Ursynów Warszawa Warszawa

MEMORIAŁ EUGENIUSZA LOKAJSKIEGO 17.09.2016

PLAKAT

REGULAMIN

ZAPISY

WYNIKI

Stadion AWF Warszawa,
ul. Marymoncka 34 17.09.2016 (sobota),
początek godz. 15:00

Konkurencje memoriałowe:

- Pchnięcie kulą juniorów młodszych K i M

- Pchnięcie kulą juniorów K i M

- Rzut oszczepem juniorów młodszych K i M

- Rzut oszczepem juniorów K i Mbrak obrazka


 Eugeniusz Lokajski – ur. 1908, rekordzista Polski w rzucie oszczepem, olimpijczyk, podporucznik AK, fotoreporter Powstania Warszawskiego. W roku 1928 uzyskał świadectwo dojrzałości w elitarnym gimnazjum im. Mikołaja Reja, do którego wrócił później jako instruktor i nauczyciel WF. Karierę sportową rozpoczął w klubie Warszawianka w 1924 roku.
Pierwsze światowe sukcesy odniósł w rzucie oszczepem i w wielobojach lekkoatletycznych w latach 1934-36 (między innymi mistrz Polski w rzucie oszczepem, pięcioboju i dziesięcioboju). W roku 1936 pobił rekord Polski w rzucie oszczepem z rezultatem 73,27 metra, wynik ten został poprawiony dopiero po wojnie po 17 latach. Był to wówczas trzeci rezultat na świecie i dobrze rokował przed startem na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Poważna kontuzja przeszkodziła  w uzyskaniu miejsca na podium i była początkiem końca kariery sportowej. W Berlinie  E. Lokajski wywalczył VII miejsce z wynikiem 66,36 metra.
Eugeniusz Lokajski brał udział w kampanii wrześniowej, po zakończeniu której ukrywał się w okolicach Warszawy. Powrócił do Warszawy by uruchomić zakład fotograficzny. Wstąpił do Armii Krajowej, w której służył do śmierci w 1944 w randze podporucznika, pseudonim „Brok”. Jako oficer w Powstaniu Warszawskim pełnił funkcję fotoreportera. Wielkim wysiłkiem i poświęceniem utrwalił sceny z życia i walki stolicy na przeszło tysiącu dokumentalnych zdjęć. Zginął 25 września. Jego imię w Warszawie noszą szkoła przy ul. Piaseczyńskiej oraz w dzielnicy  Ursynów - ulica.
W 1991 roku, mieszkaniec bloku przy ulicy Lokajskiego, pan Witold Muchowski – z zamiłowania historyk i miłośnik lekkiej atletyki, a niegdyś także oszczepnik i siatkarz, zainicjował zawody o puchar im. Eugeniusza Lokajskiego. Pierwsze zawody odbywały się na szkolnych boiskach Ursynowa . Organizatorem zawodów było Ursynowsko - Natolińskie Towarzystwo Sportowe /UNTS/ . Pierwsze imprezy uświetniała  swoją obecnością siostra Eugeniusza Lokajskiego pani Zofia Domańska.  Zwycięzcy otrzymywali oszczepy ,dyplomy i albumy ze zdjęciami wykonanymi przez E.Lokajsliego  oraz inne nagrody .

Od roku 2008 organizatorem Memoriału jest Akademicki Klub Lekkoatletyczny „Ursynów „